A Nyugat korszakának vége, eljött Eurázsia ideje!
Megjelent a Kommentár folyóirat legújabb száma, melynek témája Eurázsia.
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint jelenleg nagy bajban van a kontinens, három erősebb ellenféllel is tengelyt akasztana, ahelyett, hogy válaszolna a saját jövőjét érintő kihívásokra.
Hogy nyerhetett Trump? Van-e joga Magyarországnak elzárkóznia bizonyos kérdésekben – mint például a migráció – az uniós fősodortól, járhatja-e saját útját? S mi kell valójában az ukrajnai békéhez? – ezekről esett szó dióhéjban vasárnap este a bécsi Humán Tudományok Intézetének (IWM) szervezésében lezajlott „Debating Europe” rendezvénysorozat vitaestjén, amelyen Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója is részt vett.
A beszélgetés egyébként központi témája az volt, hogy milyen hatással lesz a következő Trump-kormányzat Európára, de emellett szóba került többek között az átalakuló világrend is, s ennek részeként mindaz, ami Európát, s így hazánkat érintheti.
A beszélgetésen részt vett még Nathalie Tocci (a római Istituto Affari Internazionali igazgatója és a bécsi IWM Europe's Futures Fellow-ja), Hannelore Veit (újságíró és kommunikációs tanácsadó, az ORF osztrák közszolgálati televízió korábbi tudósítója), Olga Pindyuk, közgazdász, Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézete (wiiw), a beszélgetést az IWM rektora, Misha Glenny moderálta.
A beszélgetés során elsőként a résztvevők megpróbálták megfejteni, miért nyerte meg Donald Trump az elnökválasztást.
Orbán Balázs azzal kezdte, hogy amikor az európaiak meg akarják érteni, miért nyerte meg Trump a versenyt, akkor gyakran alulértékelik a belpolitikai kérdéseket. Valójában az történt, hogy négy évnyi liberális kormányzást követően az amerikai embereknek elege lett azokból a progresszív politikákból, amelyeket a Biden-adminisztráció képviselt, legyen az a migrációs politika, igazságszolgáltatás, vagy éppen a woke-ideológia, a gazdaságpolitika.
A miniszterelnök politikai igazgatója elmondta,
a neoliberalizmusra épülő világrendben az a probléma, hogy a liberális kormányok csak addig tudnak együttműködni másokkal, amíg mindenki ugyanazokat az értékeket képviseli.
Ha azonban megjelennek más értékek, ideológiák, elkezd összeomlani ez a világrend. Éppen ez történik Brüsszelben, ahol a liberális brüsszeli elit azokat a kormányokat támadja, amelyek eltérő értékeket képviselnek. “Ez pedig nagyon megnehezíti az együttműködés fenntartását az EU-n belül” – fogalmazott.
Orbán Balázs elmondta, Trump elnöksége azt jelzi, hogy a neoliberális világrend helyett a szuverenitás és a nemzeti érdekek előtérbe kerülése zajlik. Magyarország megközelítése az első naptól fogva ugyanaz: „Már 2016-ban úgy véltük, hogy sokkal kedvezőbb, ha az Egyesült Államoknak egy olyan elnöke lesz, aki nem a neoliberalizmus alapján, hanem a nemzeti érdekek alapján intézi a külpolitikát.”
Ahogy azt az amerikai elnökválasztás eredménye is mutatja, új világrend van kialakulóban, amely a neoliberalizmus helyett a szuverenitáson és a nemzeti érdekeken alapuló külpolitikát helyezi előtérbe.
„Meggyőződésünk szerint ez hosszú távon fenntarthatóbb nemzetközi rendet eredményezhet. Főként ebben a mostani gyorsan változó világrendben, ahol a különböző nagyhatalmak közötti ideológiák gyorsan változnak” – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Megjelent a Kommentár folyóirat legújabb száma, melynek témája Eurázsia.
Arra a felvetésre, hogy a nemzeti érdekek előtérbe helyez ő külpolitika nem veszélyes-e, valamint arra, hogy Magyarországnak mi a véleménye Trump Grönlandra és a Panama-csatornára tett kijelentései kapcsolatban. Orbán Balázs elmondta, hogy
az Európai Unió nincs felkészülve erre az új világrendre.
„Remélem az Európai Unió olyan gyorsan, amennyire csak képes rá megtalálja a helyét ebben az új világrendben, mivel jelenleg a legnagyobb aggodalmam, hogy jelenleg nem tudja, hol a helye” – fogalmazott.
Brüsszelt továbbra is az a liberális elit irányítja, amely progresszív ideológiák mentén politizál. A régi taktikákat, a régi modelleket használja, és idejétmúlt módon fogja fel a világot.
Ezek az ideológiák azonban sorra kudarcot vallottak: az Európai Unió nem képes hatékonyan alkalmazkodni a változó világrendhez. „Ezt az európai polgárok is nagyon jól látják, nem véletlenül fordulnak el fokozatosan a választók a hagyományos pártoktól, amelyeknek nincs meg képességük a változásra” – mondta.
Orbán Balázs szerint közelmúlt választási eredményei azt mutatják, hogy az európai polgárok egyre inkább elutasítják a liberális ideológiákon alapuló politikát, és pragmatikus, nemzeti érdekek által vezérelt megoldásokat keresnek.
Az új világrendben Európának meg kell találnia a helyét, az európai bürokraták helyett vissza kell adni a vezetést a nemzeti fővárosoknak annak érdekében, hogy Európát ismét naggyá tegyük”
– jelentette ki.
Jelenleg viszont az uniót vezető liberális elit inkább ideológiai és gazdasági háborúkat vív a nagyhatalmakkal – csatározik az Egyesült Államokkal, megszakították a kapcsolatot Oroszországgal, és kereskedelmi háborút akar indítani Kína ellen, ráadásul probléma, hogy mindhárom esetben az EU a gyengébb fél. „Hiszen védelmi szempontból ki vagyunk szolgáltatva az Egyesült Államoknak, Oroszország nélkül nincs energiánk, Kína nélkül pedig nincsenek piacaink sem” – fűzte hozzá.
Itt az ideje, hogy az európai politika végre az európai polgárok érdekeit helyezze előtérbe, vélte.
Én értem, hogy vannak érdekes kérdések a politikában és az, hogy ezekre a kérdésekre, hogyan válaszolunk teoretikusan, de vannak komoly kérdések, amelyeket meg kell válaszolni – és nem egy metafizikai, teoretikus szinten, mert ezek az emberek mindennapi életét befolyásolják”
– fogalmazott. Nyugat-Európában sokan attól tartanak, hogy a következő generációk rosszabb körülmények között élnek majd, mint ahogy ma élünk. „Az európai emberek érdekeivel összhangban nemet kell mondanunk a háborúra, a genderideológiára és a migrációra” – jelentette ki.
Ezt is ajánljuk a témában
Miért ment Orbán Viktor Kijev után Moszkvába? Mit szól a békemisszió miatti kritikákhoz? Hol tart a jobboldali előretörés Európában? Interjúnk a miniszterelnök politikai igazgatójával.
Olga Pindyuk a beszélgetés során felvetette, hogy a magyar álláspont ellentmondásos, mivel Magyarország szerinte nem dönthet úgy, hogy bizonyos kérdésekben elzárkózik, majd pedig szabadon akar kereskedni az Európai Unióval. Azt is hozzátette, úgy véli a magyar gazdasági növekedés egyetlen kulcsa, ha az ország beengedni a bevándorlókat.
Orbán Balázs erre úgy reagált,
a migráció nem csupán gazdasági kérdés, hanem egy Európa jövőjét alapvetően meghatározó kihívás.
„Magyarországon meggyőződésünk, hogy az alacsony migrációs arány és a kulturális szempontból egységes társadalmunk nem hátrány, hanem előny, és ez az előny annál nagyobb lesz, ahogy egyre több másik ország válik multikulturálissá Nyugat-Európában” – mondta.
Hozzátette, 2015-óta egyértelműen bebizonyosodott, hogy az a liberális állítás, amely szerint a migráció gazdagítja a fogadó ország társadalmát egyszerűen nem igaz.
Gazdasági szempontból minden kormányzat előtt nyitva áll a döntés: a meglévő erőforrásokat az állampolgárok munkaerőpiaci integrációjára vagy külföldiek betelepítésére fordítja-e.
Orbán Balázs elmondta, Magyarországon a kormány azon dolgozik, hogy a társadalom minél nagyobb arányát vonja be a munkaerő piacra. Magyarország a már most is meglévő társadalmi tartalékok aktivizálásával akar növekedni, és nem a bevándorlás által. Azt is hozzátette, hogy a kettő közül ez a nehezebb út, de érdemes ezt választani.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszter szerint a válságos évek után a fellendülés korszaka következik.
Glenny azt is felvetette, hogy nem okoz-e majd konfliktust az Egyesült Államok és Magyarország között a kínai beruházások kérdése.
Orbán Balázs erre úgy válaszolt, hogy Magyarország egy konnektivitásra épülő gazdasági modellt akar felépíteni.
Ha a számokat nézzük, akkor látható, hogy ez a stratégia sikeres. Igaz, hogy Magyarországra EU-s szinten is jelentős mértékű kínai beruházás érkezik, de ezzel párhuzamosan érkezik az országba Németországból, Ausztriából, Délkelet-ázsiai országokból, Dél-Koreából, és az Egyesült Államokból is. Magyarország profitál abból, hogy az országban találkozik a német és a kínai autóipar.
Ez csak azok számára jelent problémát, akik neoliberális világnézeti alapon tekintenek rá, amely fel akarja osztani a világot jó és rossz országokra,
diktatúrákra és demokráciákra, amely helytelen megközelítés a jelenlegi átalakuló világrendben – sorolta.
Ezt is ajánljuk a témában
Milliók tájékozódnak az Eric Li által alapított híroldalról; a politológus most elmondta, hogyan lehet Magyarországnak is nagy szerepe a világban.
A beszélgetés során szóba került az ukrajnai rendezés kérdése is. Orbán Balázs szerint Donald Trump úgy tekint erre a konfliktusra, mint két szuverén állam konfliktusára, és az ő szempontjából ez a konfliktus nem szolgálja az Egyesült Államok érdekeit, és ezért le akarja zárni ez a konfliktust.
„Ha reális szemszögből nézzük ezt a konfliktust, akkor már három éve tart a háború. A háború kitörése óta Ukrajna egyre több területet veszít, több millió ember elmenekült, több százezer ember meghalt, az ország gazdasága romokban van.
Elég bátornak kell lennünk, hogy feltegyük a kérdést: van-e értelme folytatni ezt a háborút?”
– fogalmazott Orbán Balázs.
Magyarország nem részese a háborúnak, ezért csak kérdéseket tud feltenni, ezeket a kérdéseket az ukránoknak, és más olyan országoknak kell megválaszolni, amelyek részt vesznek a háborúban.
Kapcsolódó vélemény
...illetve jó esély mutatkozik a háború lezárására, az új gazdaságpolitika pedig komoly növekedést és béremelkedést fog hozni az előttünk álló esztendőben.
A beszélgetés végén a moderátor kiért Elon Musk és a közösségi média szerepére is. Orbán Balázs szerint el kell fogadni, hogy az új valóságot a közösségi média jelenti, azonban óva intett attól, hogy kettős mércét alkalmazzunk az egyes közösségi médiumok között
Emlékeztetett Mark Zuckerberg nemrég tett beismerésére, amelyben arról beszélt, hogy közvetlen politika utasításoknak tette eleget, amikor a Facebook moderálta a tartalmakat.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy amikor Elon Musk kifejezi a véleményét egyes politikai kérdésekben, és interjút készít Németország egyik pártjának vezetőjével, akkor „mindenki elveszti az eszét”, de amikor Soros György milliárdokat költ arra, hogy megbuktassa a demokratikusan megválasztott kormányokat, és további milliárdokkal támogat olyan szervezeteket, amelyek például a migrációt és a woke-ideológiát támogatják, az nem zavar senkit.
A miniszterelnök politikai igazgatója szerint azonban sokkal érdekesebb lesz az, hogy Musk mit fog elérni a kormányzati hatékonysági minisztérium (DOGE) élén,
ha sikerült radikális változtatásokat elérnie az amerikai államszervezeten belül, akkor a nyugati államszervezet egy új típusa is létrejöhet,
amelyet más országok is követhetnek.
Nyitókép: Orbán Balázs Facebook-oldala
Ezt is ajánljuk a témában
Elhozhatja-e az új amerikai elnök a békét? Mi várható a Közel-Keleten? Milyen lesz idén a magyar belpolitika és a gazdaság? Közéleti szereplőket, politikusokat és elemzőket kértünk arra, osszák meg a Mandinerrel várakozásaikat, és hogy milyen történésekre számítanak itthon és a világban.
***